اخبار مرکز

تحولی بزرگ در دنیای دیجیتال

مایکروسافت به دنبال راهی برای ذخیره داده ها در DNA است

میزان داده های دیجیتال به سرعت در حال عبور از محدودیت های ذخیره سازی تکنولوژی های کنونی است و نیاز به راه حلی نوین در این زمینه به شدت احساس می شود. ظرفیت ذخیره سازی داده تا سال آینده به ۱۶ زتابایت و یا بیشتر می رسد، اما با رشد فزاینده آپلود داده ها در اینترنت، چنین ظرفیتی کافی نخواهد بود. از همین رو، مایکروسافت در پی یافتن راه حلی طولانی مدت از طریق DNA است.

آزمایشگاه سیستم های اطلاعاتی مولکولی (MISL) در دانشگاه واشنگتن، از طرف مایکروسافت مأمور به یافتن پتانسیل ذخیره سازی داده ها در رشته های با چگالی بالای DNA شده است. به گفته متخصصان دیگر زمان آن فرا رسیده که ذخیره سازی مبتنی بر DNA را جدی بگیریم و طراحی سیستم ها مفاهیم معماری آن را کشف کنیم. جالب است بدانید که ثابت شده DNA با قابلیت ذخیره تا ۱ اگزابایت در هر میلی متر مکعب و نیم عمری بیش از ۵۰۰ سال، می تواند یک گزینه پایدار برای ذخیره سازی باشد.

تیم MISL موفق شده این مقدار از دیتا را به اندازه یک حبه قند کوچک و ذخیره کند. در مقایسه ای جالب، فیس بوک دو سال پیش در پرینویل، مرکز داده ای بسیار بزرگ را به ذخیره سازی سرد همین حجم داده (یک اگزابایت)، اختصاص داد.

اگرچه ذخیره داده در DNA، دوام بالایی خواهد داشت، اما این تئوری هنوز از نظر عملی امکان پذیر نشده است. بزرگترین مانع بر سر این راه، هزینه و کارایی ساخت چنین DNA ها و خواندن و نوشتن دیتا بر روی آن هاست. به این معنی که به نظر نوشتن و خواندن داده ای که بر روی DNA ذخیره شده است، زمان زیادی را طلب خواهد کرد. اما این موضوع نمی تواند تیم تحقیقاتی را از ادامه فعالیت هایشان بازدارد.

در عین حال، مایکروسافت امیدوار است با پیشرفت سیستم های هیبریدی سیلیکونی و بیوشیمیایی، ذخیره سازی در DNA به بهترین راه حل برای ذخیره داده های حجیم دنیا و امن ترین راه برای حفاظت از آن ها تبدیل شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *